Co to jest wstrząs glikemiczny? Objawy i co (nie) należy robić?

Hyperglikemia (lub wstrząs hiperglikemiczny) i hipoglikemia (lub wstrząs hipoglikemiczny) to dwa poważne stany chorobowe spowodowane wysokim lub niskim poziomem cukru we krwi. Są one najczęściej spotykane w cukrzycy typu I, ale mogą również występować w cukrzycy typu II. Jak się one objawiają i co zrobić, aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy?

Niski poziom cukru we krwi, czyli wstrząs hipoglikemiczny

Gdy poziom cukru we krwi spada poniżej bezpiecznego poziomu, nasz organizm przestaje prawidłowo funkcjonować i dochodzi do tzw. wstrząsu hipoglikemicznego. Ten stan może mieć zasadniczo trzy przyczyny:

  • nieodpowiednie dawkowanie insuliny,
  • nieostrożne stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych
  • oraz źle skomponowana dieta (jedzenie o stałych porach, najlepiej produktów o raczej niższym indeksie glikemicznym).

Objawy wstrząsu hipoglikemicznego

Początkowo stan ten objawia się subtelnie, ale jeśli poziom cukru nie zostanie w porę wyrównany, wszystko może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. I na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

  • uczucie głodu,
  • osłabienie,
  • trudności w koordynacji
  • bladość,
  • potliwość,
  • problemy z mową,
  • zaburzenia myślenia i pamięci,
  • podwyższona częstość akcji serca,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • złe samopoczucie,
  • wymioty,
  • rozszerzone źrenice,
  • pokój.

.

Osoba z hipoglikemią może więc na pierwszy rzut oka przypominać osobę pijaną, ale tak nie jest. Jeśli diabetyk zauważy pierwsze oznaki problemów, takie jak głód, osłabienie i pocenie się, może bardzo szybko dojść do punktu, w którym nie będzie w stanie sam sobie pomóc i nie obejdzie się bez interwencji osób z jego otoczenia.

Co robić w przypadku szoku glikemicznego

.

W pierwszej fazie należy zjeść kilka prostych węglowodanów, a po godzinie ponownie zmierzyć poziom cukru we krwi. Pomocny będzie na przykład sok lub nawet torebka cukru. Z drugiej strony, czekolada i produkty mleczne nie są odpowiednie. Tłuszcz zawarty w tych pokarmach znacznie spowalnia wchłanianie węglowodanów.

Tak samo można postąpić, jeśli chory na cukrzycę jest przytomny, ale nie może już samodzielnie przyjmować pokarmu. Pomocne powinny być również leki, które każdy pacjent powinien mieć zawsze przy sobie (w tym przypadku nie należy obawiać się przeszukania rzeczy osobistych). Jeśli jednak diabetyk znajduje się w ostatnim stadium ataku cukrzycy i traci przytomność, zawsze należy ułożyć go w stabilnej pozycji i wezwać pomoc medyczną.

Przeciążenie cukrowe, czyli wstrząs hiperglikemiczny

Jeśli z drugiej strony diabetyk spożywa nadmierną ilość cukru (co najczęściej zdarza się na przykład podczas przyjęć rodzinnych lub innych imprez okolicznościowych), to dodatkowe spożycie węglowodanów oczywiście bardziej mu zaszkodzi. I jak rozpoznać wstrząs hiperglikemiczny?

Objawy wstrząsu hiperglikemicznego

Jest kilka typowych przejawów, o których należy pamiętać. Należą do nich:

  • sucha skóra,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaburzenia świadomości,
  • oddech acetonowy (może być mylony z oddechem alkoholowym),
  • odwodnienie,
  • wymioty,
  • niskie ciśnienie krwi
  • oraz bardzo poważne ogólne osłabienie.

.

Przyczyny są podobne do tych, które występują we wstrząsie hipoglikemicznym. Jednakże postępowanie w tym stanie zawsze należy do profesjonalistów, dlatego zawsze wezwijcie pogotowie.

Źródło: https://1t.cz/co-je-glykemicky-sok/

.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.